Tipy a rady (1.) – přejmenovávání fotek

Tipy a rady (1.) – přejmenovávání fotek

Přejmenovávání fotografií v Lightroomu není jen důležité pro přehlednost v našich počítačích, ale někdy dělá i pořádky, díky kterým je naše práce pohotovější a pohodlnější.

„Mám dotaz ohledně exportu z LR. Mrskám teď tu svatbu a přesto, že mám v LR ty fotky seřazené správně (fotil jsem dvěma fotoaparáty), tak po exportu se mi to rozhodí a mám řadu z jednoho a pak z druhého těla. Jsem z toho tumpachovej a nevím, co nastavit jinak," napsal mi dotaz Dan, můj kamarád.

Práce s dvěma foťáky je sice pohodlná, ale někdy nám to přidělá práci doma. Ať už jde o synchronizaci času (ideálně před každým focením udělal manuálně ve foťáku; pokud by se na to zapomnělo, může nastat malá odchylka. Zjistil jsem, že na mém XE2 byl čas po jednom-dvou měsících o minutu jiný než na XT2). A nebo, jak je výše zmíněno, může nastat problém třeba při exportu.

Tento problém se dá ideálně vyřešit přejmenováním souborů. Někdo to aplikuje už při exportu:

No ale co když máte 2 a více SD karet plných? Nebo v tomto případě dva foťáky? Osobně to nikde nedělám a soubory si pojmenovávám až po výběru fotografií, tedy před exportem u těch, které vyvolávám do jpgu.

Opět - někdo je může pojmenovat až během exportu:

Ale já si je přejmenovávám ještě před exportem ručně. Jak? A proč?

V Library (knihovna) označím všechny fotky, které chci exportovat, a kliknu na klávesnici F2 (kdo má MACa, zkratku neznám, ale najdete to v záložce Library vyberte položku Rename Photo). Objeví se nám okénko, kde kliknu ve "file naming" na Edit a připravím si tam přesně to, co je potřeba. Já osobně využívám varianty, kdy je na prvním místě číslo fotky, a to čtyřmístní. Za číslem pak text, který zadám v minulém okénku. Takže například: 0001_rodinne foceni_vary. Další fotka pak bude 0002_rodinne foceni_vary atd atd. 

Po zvolení editu kliknu na OK.

A v tomto okénku už zadám požadovaný text, který se mi po exportu zapíše za číslo fotky. Výše jsem zmínil to "rodinne foceni_vary".

Důvod je ten, že některé fotky házím ještě do photoshopu, kde se mi lépe retušuje a aplikuji speciální úpravy. V takovém případě i ve Photoshopu mám správný název souboru a mohu ho přímo uložit do složky, do které fotky budu exportovat. 

Toto přejmenování má výhodu i v tom, že se vám změní soubory rawu v prohlížeči. Když budete tedy chtít najít nějaký raw a někam si ho dát (flanka, poslat někomu přes internet atd), tak ho naleznete rychleji. Přece jen název, který generuje fotoaparát, není zrovna lehce zapomenutelný.

Co se naučíme příště?

Jelikož například svatby či reportážní focení rodinek posílám klientům barevně i černobíle, tak jsem zápasil s dodatečným exportem. Potřeboval jsem například k prezentaci barevnou, ale v LR jsem měl jen černobílé. Mohl jsem v historii dohledat změnu úprav, ale co když takhle potřebuji udělat 100 fotek a jednoduše a co nejrychleji je exportovat? Hrůza!

Ale když mě něco s***, tak se mi výjimečně mozek zapne a nějak si poradím. V tom je LR skvělý. Vše, co potřebuji, v něm lze aplikovat. Brzy si řekneme jak si zachránit desítky minut :-)

Tagy příspěvků: